Kredi Notunu En Çok Ne Etkiler?

Kredi Notunu En Çok Ne Etkiler?

Değerli ibrahimyumurtaci.com.tr misafirleri. Bu başlık içerisinde birçok kişiyi oldukça yakından ilgilendiren bir konuya değinerek kredi notunu en çok ne etkiler, kredi notu neden düşer, kredi notu nasıl düşer, kredi notunu düşüren nedenler ve kredi notu nasıl yükselir gibi sıkça sorulan sorulara değinerek sizlerin bu konudaki eksikliklerini tamamlayacağız. KKB negatif kredi kaydı, kredi notu nasıl düşer, kredi notu neden düşer, kredi notu neye göre belirlenir gibi soruları merak edenler için hazırladığımız bu başlık içerisinde kesin cevapları getirmiş bulunmaktayız. Sizler de bu konu sayesinde kredi notunuzu yükseltebilecek ve kredi notunuzun düşüş yaşamasına engel olabileceksiniz.

Kredi notu denildiği zaman kişilerin aklına ilk etapta bankalar geliyor. Zira bankalardan kredi almakta, kredi kartlarını kullanmakta ve banka hesapları açmaktayız. Birçok kişinin bu konudaki yanlış algıları da mevcuttur. Öyle ki kişiler bankaların kredi notunu düşürdüklerini iddia etmekteler. Kredi notunuz aslında bankalar tarafından değil Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından düzenlenir. Sizlerin yaptığı online işlemler ilk olarak buraya bildirilir ve değerlendirildikten sonra ilgili tüm bankalara gönderilir. Yani sizin yaptığınız harcama vs. durumları bankalar değil kredi kayıt bürosu değerlendirerek kredi notunuzu onlar hesaplar. Birçok kişinin aklında bu algının oluşma nedeni ise bankalara kredi başvurusu yaparken; “kredi notunuz düşük olduğu krediniz onaylanmamıştır”  ifadesiyle karşılaşmalarıdır.

Kredi başvurusunda bu cevabı alan birçok vatandaşımızın aklında kredi notu nedir, kredi notum kaç, kredi notumu nasıl öğrenirim, kredi notum ile hangi krediyi alabilirim, kredi notum neden düşük, kredi notum nasıl yükselir gibi birçok sorular da kendisini belirlemeye başlar. Bunun için Findeks akla gelir. Zira yukarıda kredi kayıt bürosu ile kredi notunun belirlenebildiğini söylemiştik. Bu cümleler içerisinde şimdi ise Findeks’i de ilave edebiliriz. Kredi notunuz Findeks ve KKB ile yürütülür. Bu durumda sizlerin banka kredi notu değil de, Findeks kredi notu olarak işlem görür. Findeks kredi notunuzun yetersiz olması durumunda birçok sorunu yaşayabilirsiniz. Kredi notunu en çok ne etkiler, kredi notunu en çok hangi durumlar düşürür? Dilerseniz şimdi bunları da detaylı bir şekilde inceleyelim.

Kredi notunuzu etkileyen faktörler;

Kredi notunuzu etkileyen en önemli durum aldığınız krediler ve kullandığınız kredi kartlarıdır. Aldığınız bireysel krediler ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız, kredi notunuzu yüzde 30 (%30) oranında etkiler. Bu en önemli etkiyi gösterir.

Geciken ödemeleriniz. Süresi geçen her kredi ve kredi kartı işlemleri, kredi notunuz üzerinde yüzde 25 (%25) oranında etki gösterir. Bu oldukça önemli olan ikinci etkendir. Ödemeniz gereken borçları zamanında ödemediğiniz takdirde kredi notunuz yüzde 25 etkilenerek büyük düşüşlerin yaşamasına neden olur. Sizler de borçlarınızı zamanında ödeyerek bu durumdan kaçabilirsiniz.

Krediyi henüz yeni almış olmanız. Yeni bir kredi almanız risk aldığınızı gösterir. Bu durumda kredi notunuz ortalama olarak yüzde 20 (%20) oranında etki gösterir.

Bankalarda bulunan açık hesaplar ve diğer faktörler. Banka kurumlarında kullanmadığınız lakin etkin olan banka hesaplarınız, kredi kartlarınız kredi üzerinde yüzde 10 (%10) oranında etki gösterir. Bunun için bankalarda adınıza kayıtlı olan, kullanmadığınız hesapları kapatmanız gerekir.

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

Yorum yapın