SEO Nasıl Yapılır ?

SEO‘nun ne olduğuyla ilgili temel bir bilgi edindikten sonra insanın aklına doğal olarak ilk gelen soru SEO Nasıl Yapılır ? SEO’nun nasıl yapılacağını öğrenmek ilk başlarda biraz zor gelebilir.

Bu süreci basite indirgemek gerekirse önünüzde iki seçenek var:

Seçenek A: Bilgisayar başında çok vakit kaybetmek istemiyorsanız, SEO işlerinizi herhangi bir SEO Şirketine teslim edip web sitenizle veya işinizle rahat rahat ilgilenebilirsiniz. Bu basit ve kolay olan çözümü.

Seçenek B: Eğer SEO öğrenmeyi gerçekten istiyorsanız ve bu konuda kararlıysanız, kendi kendinize SEO nasıl yapılır diyerek öğrenmeye çalışmak. Eğer tercihiniz B şıkkından yanaysa bu yazı sizin için.

1. Gün: Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Herhangi bir şey öğrenmeye başlamadan önce hedeflediğiniz anahtar kelimeleri bilmeniz gerekiyor. Müthiş backlink‘lere sahip harika bir siteniz olabilir ama yanlış anahtar kelimeleri hedefliyorsanız, elinize geçen tek şey her gün yüzlerce alakasız ziyaretçi olacaktır ki bunun da size hiçbir faydası yok.

İnternet’te anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz bir çok araç mevcut ama doğruyu söylemek gerekirse şu anda en güvenilir kaynak Google Anahtar Kelime Aracı. Bulabileceğiniz diğer araçların birçoğu da bilgileri ordan çekiyor.

Bu aracı iyice öğrenin. Hedef kitlenize ulaşmak için elinizin altındaki bu kaynağı sürekli kullanacaksınız.

Google Anahtar Kelime Aracı nasıl Kullanılır ?

Anahtar kelime aracı sayesinde bir kelimenin google’da ortalama olarak ayda kaç kere aratıldığını öğrenebiliyoruz. Diyelim ki bir ilaçlama şirketiniz var. Yapmanız gereken ilk önce genel bir arama yapıp, hangi anahtar keliemeleri kullanabileceğinizi tespit etmek.

 

2. Gün: On Page SEO Optimizasyonu

Yani site içi SEO’nuzu iyi yapın. Site içi SEO derken sitenin temiz kodlanması, özgün içerik, css ve javascript dosyalarının düzenli olması, domain seçimi, sayfa yükleme hızı (host seçimi), SERP (url) yapısı ve görsellerin seçimi orjinalliği gibi değişmektedir. Bu SEO içi optimizasyon kısmı her seo uzmanına göre değişmektedir.

3. Gün: Backlink İnşaası

Umarım SEO’nun sadece 3 gün süreceğini düşünmemişsinizdir. İlerleyen zamanlarda daha geniş bir şekilde 2. günde ve 3. günde ne yapmanız gerektiğine değineceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir