Seo ve Doğallık

Site sahibi olmak eski önemini kaybetmiş gibi gözükmektedir. Günümüz dünyası ve internet ortamı düşünüldüğü zaman gerçekten site sahibi olmak yeterli değildir. Önemli olan sitenin internet kullanıcıları tarafından tercih edilmesidir. Tercih edilme konusunda da önemli olan elbette ki sitelerin arama motoru olan google da sıralama olarak üsttlerde çıkmasıdır. Bunun önemi çok açıktır. İnternet kullanıcıları artık araştırmak istekleri konu için google da karşılarına çıkan ilk siteye giriş yapmaktadırlar. Daha sonra 2 ve 3 diye devam eder. Bunun dışında insanlar sürekli kullandıkları siteler için bile google a yazdıktan sonra siteye giriş yapmaktadırlar.
İnternet ortamının bu şekilde gelişip bu şekilde devam etmesi sonucunda akla bir soru gelmektedir. Google bu sıramaları neye göre belirler? Google insan hizmeti amaçlı kurulup geliştiği için aranan anahtar kelimelerle ilgili en alakalı siteler üst sıralarda çıkmaktır.  Bir nevi kolaylıktır aslına bakılırsa. Hal böyle olunca siteler ahantar kelimelere daha çok özen gösterme yoluna gitmişlerdir.
Ancak en nihayetinde google bir arama motorudur. Bu sebepten dolayı google en iyi ve en yararlı siteleri tam olarak bilemez. Google bu sebepten dolayı, bir sistem geliştirmiştir diyebliriz. Çok az yazı ve bolca linklerle dolu olan siteler bu sebepten dolayı üst sıralardaki yerini kaybetmişlerdir. Linkler yerine açıklamalı yazılar siteler için çok daha faydalı konumdadır. Bir sitede bolca link yerine tanıtıcı yazıların bulunması çok daha etkili olduğu görülmüştür son zamanlarda. Buraya kadar bahsettiklerimiz anlatmaya çalıştığımız şey aslında doğallık kavramının konusu içinde yer almaktadır. Doğallığın yanında da dürüstlük.

Bir önceki yazımız olan Etkili Tanıtım Yazısı Hazırlamak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum yapın