Ziyaretçiyi Sitenizde Tutabilmek

Seo’da başarılı olmanın kesinlikle ilk kuralı, ziyaretçilerinizin kati bir suretle sitenizde mutlu olması ve ziyaretçilerinizin sitenizden keyif olarak uzun süre vakit geçirmeleridir. Peki ziyaretçilerinizi sitenizde nasıl uzun süre vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz?

İlk olarak sitenizde barındırdığınız yazıların,haberlerin kesinlikle özgün olması gerekiyor. Başka bir sitede bulamayacakları şeyleri sizin sitenizde bulmaları gerekiyor. Bu da kesinlikle sizin özgünlüğünüz ile alakalı bir durumdur. Özgün olduğunuz sürece, ziyaretçilerinizin de sitenizde uzun süre vakit geçireceklerdir. Yazılarınızı ziyaretçilerinizin anlayacağı şekilde yazmanız gerekir. Hiç bir şekilde ziyaretçilerinizin okuduğu yazılarınızda anlam karmaşası yaşamaması lazım. Bu anlam karmaşasının yaşanmaması için de, yazılarınızı örneklendirerek, şema ve grafiklerle daha da açıklayıcı bir şekilde olmasına önem göstererek ziyaretçilerinizin yazılarınızı sonuna kadar okumasını sağlar.Bu da ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun vakit geçirmesini sağlayan etkenlerdendir. Yazılarınızın aralarına okuyucuların da hayatlarında uygulayabilecekleri ufak pratik bilgiler vererek de ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilirsiniz.

Televizyon tutkunlarında olduğu gibi internet tutkunları içinde reklamlar pek cazip gelmez ziyaretçilere. Siteleriniz de ki fazla reklamlar hem seo açısından hem de ziyaretçileriniz açısından kocaman bir eksi olarak görülür. Bunların yanında siteniz de ki renk düzeni de ziyaretçileriniz için çok önemlidir. Aşırı uyumsuz renkleri bir arada kullanmanız, ziyaretçilerinize pek de cazip gelmez ve sitenizde uzun vakit geçirmezler.

Sitenizde kalıcı ve uzun bilgiler verin. Ziyaretçilerinizi sitenizde araştırma yapmaya sevk edin. Bir örnekle açıklamak gerekirse bu bilgiyi, bir x turizm sitesi üzerinden örnek verebiliriz. Örneğin “antalya otelleri” gibi kelimelerden gelen adamlar sitede uzun süre kalıyorlar. Bir de “antalya istanbul mesafe”, “xxx otel telefon numarası” gibi aramalardan gelenler var. Bu adamlar sitede 2 saniye bile durmuyor. Aradığı bilgiyi bulup hemen çıkıyor.

Bir önceki yazımız olan Seo'yu Olumsuz Etkileyen Faktörler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum yapın